Є сотні різних схем укладання тротуарних плит, але найбільша різноманітність варіантів укладання надає так звана «бруківка». Це прямокутна плитка, яка найчастіше має розміри 200х100хН. Напевно, найпоширенішими схемами є — «цегляна кладка», «стовпчик», «ялинка». Він багатьох інших вони відрізняються, в першу чергу, простотою укладання. Ці три види укладання відмінно підходять для доріжок. Існують і схеми з попарним розташуванням брусків. Вони більш трудомісткі і вже вимагають попередньої промальовування, але звичайно добре виглядають, викладені з урахуванням двох і більше кольорів. Схеми з попарним розташування брусків і, особливо, схеми з укладанням «в квадрат» підійдуть у першу чергу для стоянок і майданчиків.

У наш час, термін служби самої тротуарної плитки дуже тривалий. Тому, в питанні щодо терміну експлуатації доріжок міцність плитки грає не головну роль. Терміни служби доріжок, викладені тротуарною плиткою, багато в чому залежать від технології пристрою і, звичайно ж, якості проведення робіт. Так наприклад, можна економити на плитці, але на її укладанні цього робити не бажано. Не має значення, на що укладається плитка — на розчин, суху суміш або пісок, підставою завжди повинна служити подушка з щебеню і піску. В окремих випадках, можна підсилити подушку бетонною стяжкою.

      Технологія укладання тротуарної плитки.

Як правило, тротуарну плитку укладають на піщане, щебеневе або бетонну основу. Вид підстави і його товщина багато в чому залежить від умов експлуатації покриття, товщини тротуарної плитки і визначається проектом будівництва.

У загальному випадку рекомендується наступна технологія укладання тротуарних плиток:

1. Виїмка дерну на глибину від 15 см. Необхідно видалити всі корінці дерев, що залетіли насіння рослин і т.п.

2. Планування застеляємо поверхні (поздовжня і поперечна) з дотриманням всіх технологічних ухилів для стоку води. Іншими словами — дно траншеї повинно мати невеликий ухил. Також, якщо грунт глинистий, бажано влаштувати дренаж в найбільш глибокій частині траншеї.

3. Трамбування, укочування або віброущільнення поверхні земляного полотна. Трамбування землі роблять коротким відрізком колоди з прибитими по краях рукоятками.

4. Якщо викладається геометрична доріжка, необхідно зробити канавки для бортового каменю.

5. Трамбування дна канавок і засипка 5 см піску на дно.

6. Установка в отриману канавку бортового каменю на подушку з бетону. На дно канавки заливається литий бетон і встановлюється камінь.

7. Для запобігання деформації дорожнього полотна слід застелити земляне полотно геотекстилем (як правило, застосовується в слабких рухливих грунтах). Як геотекстилю можна використовувати 1-2 шари чорного мульчирующего матеріалу типу Агріл, Агротекс, спандбонд.

8. Засипка застеляємо поверхні щебенем фракції від 5 до 20 мм шаром в 10-20 см (за умови заїзду автотранспорту) з подальшим поливом поверхні водою і трамбуванням. Допустима засипка великим злегка зволоженим піском шаром в 10-15 см при використанні в непучиністих грунтах без заїзду вантажних автомобілів.

(Варіант 1). Засипка утрамбованого щебеня шаром злегка зволоженого піску (5 см) з наступним вирівнюванням за допомогою рейки.

(Варіант 2). Укладання по поверхні вирівняного, зволоженого і укоченого шару піску арматурної сітки 50х50 мм без зв’язки. Відсипання сухої суміші шаром 3-4 см з подальшим слабким зволоженням за допомогою лійки).

(Варіант 3) Тротуарна плитка укладається на шар розчинної постелі товщиною 2-3см безпосередньо на втрамбований щебінь без відсипки шару піску. Марка розчину — М150 (цемент: пісок 1:3), також замість розчину можна використовувати плитковий клей — це дорожче, але набагато надійніше. При цьому тротуарну плитку обов’язково укладати на бетонну стяжку завтовшки 5-10 див

9. Тротуарна плитка укладається на підстильний шар, після чого втрамбовують за допомогою віброплит, масивних гумових або дерев’яних киянок. При цьому необхідно ретельно відстежувати рівень укладання плиток і надавати доріжці певний профіль. Зазвичай їх роблять трохи опуклими в центрі для кращого стоку води.

10. По поверхні покладених тротуарних плит розсипається суха суміш і розподіляється по щілинах.

11. Вже готова покладена поверхню ретельно очищається від залишків сухої суміші і невеликою кількістю води поливається вздовж щілин.

При покупці тротуарної плитки Вам необхідно врахувати, що деяка частина плитки піде у відходи при підрізуванні. Кількість таких відходів залежить не тільки від форми і розмірів поверхні, що облицьовується, але і від способу укладання (наприклад, при діагональному укладанні відходів більше, ніж при паралельній).

Розколювати плитку буде простіше, якщо надрізати її болгаркою. При різанні тротуарної плитки виділяється багато пилу. Саме тому ми рекомендується тільки надрізати плитку, а потім акуратно розколювати, а не пиляти її зовсім.

Тротуарна плитка, яка покладена на суху суміш або розчинну постіль на щебеневої подушці без проблем витримує навантаження від заїзду легкового автомобіля. Плитка ж, покладена на підставу з бетону або на посилену подушку витримує навантаження від вантажного автомобіля. Найголовніше — пам’ятати, що термін служби тротуарної плитки в першу чергу залежить від якості підготовленого підстави. Також слід не відступати від рекомендованих технологій.

Якісна, правильно покладена плитка прослужить Вам не один десяток років без погіршення її зовнішнього вигляду

Материал з сайту http://ukrarticles.pp.ua

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *